JAM Advisors on merkittävä strukturoitujen tuotteiden asiantuntija

Suomen Strukturoitujen Sijoitustuotteiden yhdistys ry (FSPA) on julkistanut vuoden 2017 Suomen myyntivolyymit ja markkinaosuudet strukturoiduissa sijoitustuotteissa.

Strukturoituja sijoitustuotteita merkittiin vuonna 2017 yhteensä n. 1,4 mrd. euron edestä, vastaten n. 30 % sijoitusrahastojen 4,5 mrd. euron kokonaismerkinnöistä. Kasvua vuoteen 2016 oli n. 5 %. JAM Advisors Oy:n markkinaosuus oli 8,13 %, sijoittuen markkinaosuudessaan hienosti Pohjoismaisten suurpankkien perään.

JAM Advisors keskittyy räätälöityjen sijoitusinstrumenttien neuvontaan, jossa lähtökohtana on aina asiakkaan tarve. Tavoitteenamme on mahdollistaa optimaalinen tuotto-riskiprofiili, jolla saavutetaan toivottu vaikutus asiakkaan sijoituskokonaisuuteen. Varainhoitotiimimme omaa yhteensä useiden vuosikymmenien kokemuksen riskienhallintaan ja tuottoprofiilin optimointiin liittyvien sijoitusinstrumenttien rakentamisesta, kilpailuttamisesta sekä jälkimarkkinoiden analysoinnista. Työntekijöillämme on useiden vuosien kokemus Euroopan johtavista investointipankeista Suomesta, Lontoosta, Luxembourgista sekä Frankfurtista. Vahvojen verkostojemme kautta voimme tarjota markkinoiden laadukkaimmat ja kilpailukykyisimmät vastapuolet eri strategioihin.

JAM Advisors liittyi yhdistyksen jäseniksi keväällä 2017, joten markkinaosuutemme julkaistiin nyt ensimmäistä kertaa.

Yhdistyksen lehdistötiedote on luettavissa osoitteessa: http://www.sijoitustuotteet.fi/wp/wp-content/uploads/2018/03/Volyymitiedote-2017.pdf

About the author

Leave a Reply